Hogyan győzzük le félelmeinket az angol nyelvtanulásban és az idegen nyelv használatában?

Bármit tanuljunk is, minden tanulási folyamatban – így az angol nyelvtanulási folyamatban is – találkozhatunk a következő érzésekkel:

  • Mi van akkor, ha nem fogom megérteni, nem tudom megtanulni az anyagot?
  • Mi lesz, ha nem fogom tudni használni a mindennapi életben, mert bizonytalan vagyok a tudásomat illetően és csak kudarcélményekkel találkozok majd, amik a kedvem szegik a további tanulásban?
  • Mi lesz akkor, ha időt, pénzt és energiát fektetek a tanulásba, de nem lesz semmi haszna a megszerzett tudásnak?
  • Mi lesz, ha leblokkol az agyam a vizsgán vagy az első gyakorlati megmérettetésnél?
  • Mi lesz, ha nem sikerül levizsgáznom, bármennyit is tanulok?

Mit tehetünk azért, hogy legyőzhessük ezeket a félelmeket?

Az élet más területeihez hasonlóan a nyelvtanulás során is előjönnek ezek a félelmek. Előbb vagy utóbb, de mindig szembesülünk velük. Mielőtt belevágnánk egy új nyelv megismerésébe. Mikor már elkezdtük például az angol tanulást, de nem úgy haladunk az anyaggal, mint ahogy elterveztük. Mikor valaki megszólít minket az utcán angolul, és hirtelen nem tudunk összefüggő mondatokat alkotni, pedig értjük, mit kérdeztek tőlünk, és tudnánk is a választ, de nem jönnek a gondolatok, a szavak, nem tudunk megszólalni, mert félünk attól, hogy rosszat vagy rosszul mondjuk. Mikor nyelvvizsgára készülünk és akár a próba vizsgán, akár élesben nem tudjuk hirtelen a helyes választ, a megfelelő nyelvtant, pedig tanultuk.

Hogyan győzzük le ezeket a félelmeket?

Bármilyen egyszerűnek is tűnik a válasz, sokszor elfelejtjük, vagy nem is gondolunk rá, hogy a megoldás: nézzünk szembe a félelmeinkkel!

Ha tudatosan készülünk azokra a szituációkra, amiktől a leginkább tartunk az angol tanulás és az idegen nyelv használata során, akkor sokkal könnyebben vesszük majd az akadályokat. Ismerjük a mondást, hogy „gyakorlat teszi a mestert”, de a nyelvtanulás és a nyelvvizsgára való felkészülés során ez fokozottan igaz.

Sokan tartanak attól, hogy ha angol nyelvtanfolyamra jelentkeznek, hiába fizetik be a kurzus árát, hiába járnak el minden angol órára, hiába készítik el házi feladataikat, akkor sem fognak megtanulni angolul, mert nehéz a kiejtés, érthetetlen a nyelvtan, nem lesz jó a tanár, vagy a tanulási módszer, és így tovább. Ha ettől tartunk, akkor mindenképp érdemes utánajárni a legjobb módszereknek, lehetőségeknek.

Nézzünk utána, hogy milyen nyelvtanulási módszereket kínálnak a piacon, és számunkra melyik vezethet a legtöbb eredményre.

Olvassuk el az ajánlásokat, véleményeket, hogy adott nyelviskolában, vagy választani kívánt nyelvtanárunknak milyen eredményei voltak eddig. Gondoljuk végig, hogy mennyi időt tudunk rászánni a tanulásra, ami még kényelmesen, vagy viszonylag kevés kompromisszummal vállalható számunkra. Ez azért fontos, mert ha túlvállaljuk magunkat, nem lesz energiánk a tanulásra, kudarcaink lesznek és emiatt a legelső, amit félreteszünk majd, az a nyelvtanulás lesz.

Vegyük például azt a gyakori és életszerű szituációt, amikor megszólít minket egy idegen az utcán, hogy információt kérjen tőlünk. Tudjuk, milyen kérdésekre számíthatunk? Valószínűleg útbaigazítást kérnek majd tőlünk, megkérdezik, hogy juthatnak el egy adott helyre.

Ha félünk attól, hogy nem fogunk tudni egy épkézláb mondatot alkotni, hát készüljünk fel példamondatokkal. Gyakoroljuk be azokat a kifejezéseket, amik ilyen esetben szóba jöhetnek.

Ez fokozottan igaz a nyelvvizsgára való készülés során is. Minden nyelvvizsga típusnál találunk a vizsgaszervező honlapján szintnek megfelelő minta feladatsorokat az írásbeli, valamint szóba jöhető témákat a szóbeli vizsgára. Számtalan nyelvvizsga felkészítő tankönyv található a könyvesboltok polcain, vagy akár az interneten is kereshetünk ilyen ingyenesen elérhető online angol feladatokat. A lényeg a gyakorlás, és minél több feladat megoldása, hogy minden lehetséges feladatra fel tudjunk készülni.

Szóbeli vizsgára dolgozzuk ki a szóba jöhető témák alapján mindazt, amit a vizsgán szerintünk kérdeznének, vagy mondanánk az adott témáról.

Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy mit lehet egy adott témában elmondani, kérhetünk nyelvtanártól segítséget, vagy kereshetünk tematikus angol nyelvkönyveket, amelyekben előre kidolgozott mondatokkal adnak példát számunkra. Ezeket a mondatokat, ha kellőképpen begyakoroljuk, magabiztosabban állhatunk majd a megmérettetés elé. Rögzítsük magunkban, hogy ha valaki ezt vagy azt kérdezné tőlünk, miket válaszolnánk.

Gyakoroljuk azt, hogy ha nem jut eszünkbe egy szó, akkor próbáljunk meg szinonimát találni, vagy körbeírni azt a szót.

Próbáljuk meg úgy felfogni az olyan helyzeteket, amikor nem jut eszünkbe egy szó, hogy ez csak egy Activity, vagy kvíz játék. Ezekkel a módszerekkel elkerülhető, hogy egyszavas válaszokkal vagy vizsgadrukk miatti szótlansággal kelljen szembenézni a vizsgáztatókkal.

Ne felejtsük el azt sem, hogy a nyelvvizsga még önmagában nem garantálja, hogy valaki jól beszél angolul!

Egy adott időszakban, egy adott vizsgán jól szerepelt, de ha nem gyakorolja, használja folyamatosan a nyelvet, akkor rengeteget felejthet. Ha nem sikerülne a nyelvvizsgánk, akkor se adjuk fel a tanulást, mert a mindennapi életben lehet, hogy többre jutunk a folyamatosan használt nyelvtudásunkkal, mint az, akinek van arról papírja, hogy egyszer elegendő volt a nyelvismerete. Meg aztán, a nyelvvizsga nem mindenkinek sikerül elsőre, ezt is tartsuk szem előtt!

Gyakori félelem az is, hogy ha külföldre kell utaznunk, akkor meg kell szólalnunk valamilyen idegen nyelven (legyen az az adott ország nyelve, vagy más nyelvterület).

Az angol nyelvet mindenhol beszélik valamilyen szinten. Tudatosan készüljünk fel az utazás során előfordulható kifejezésekből, és merjük is használni őket. Nem számít, hogy rosszul használjuk az angol nyelvtant, vagy rossz a kiejtésünk. Ha meg akarják érteni, amit mondani vagy kérdezni szeretnénk, akkor – ha csak néhány kifejezést ismerünk is, de társulhat mellé akár a „kézzel-lábbal” magyarázás is – biztosan meg fogjuk tudni értetni magunkat, bárhol vagyunk is, bárkivel beszélünk is.

Azok az emberek, akikkel külföldön kell beszédbe elegyednünk, ugyanúgy kerültek már hasonló szituációba, mint mi; voltak már turisták, nem ismerték az adott ország nyelvét, ahová utazniuk kellett, és így tovább. Ennek megfelelően pontosan tudják, min megyünk keresztül ilyenkor, és igyekeznek a legjobb tudásuknak megfelelően megérteni minket, vagy megértetni velünk azt, amit ők akarnak mondani nekünk.

Ne felejtsük el: a kommunikáció nem egy leküzdendő akadály, hanem eszköz arra, hogy megértsük egymást! Tekintsünk az angol nyelv használatára úgy, mint egy lehetséges hídra, ami összeköt minket más kultúrákkal.

 

Piroska Tímea

Szerző: Piroska Tímea

Piroska Tímea 15 éve nyelvtanár, felnőttképzési szakértő, tagja a Nyelvtanárok Nemzetközi Egyesületének. Leginkább felnőtt nyelvtanulókkal foglalkozik, motiváló órákat tart és kommunikációs gátakat tör át. Saját nyelviskolát vezet, ami vállalati nyelvoktatásra szakosodott.

Cikk megosztása

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

tizenhét + tizenhat =