A nyelvtanulás szórakoztató oldala? Igen, van ilyen!
‘A tanulás uncsi.’ ‘A nyelvkönyvek egyhangúak.’ ‘A tanárom túl szigorú.’ Hányszor, de hányszor hallom ezeket a kifogásokat, amikor nyelvtanulásról van szó! NOS, rajtad is múlik! Miért ne szórakozhatnál néha egy kicsit tanulás közben? A következő 3 feladat a szókincsed és részben kommunikációs készséged fejlesztését célozza.
A sor ezzel nem ér véget, még jelentkezünk hasonló listákkal ezen a weboldalon.
1. Olvass VICCEKET! Írj vicceket!
Az interneten elég beírnod a keresőbe, hogy ‘viccek’, persze a tanult nyelven, és máris kimeríthetetlen tárházát találod a jó és kevésbé jó tréfáknak. De itt még nem ér véget a történet. Ha már, némi szótárazás árán, kiszórakoztad magad, idézd fel kedvenc magyar vicceidet! Próbáld meg megfogalmazni őket a célnyelven.
2. Játssz SZÓKIRAKÓT!
Társaságban és egyedül is játszhatod. Megvásárolható (angolul: SCRABBLE) bármelyik játékboltban. HA esetleg vékony a pénztárcád, magad is gyárthatsz némiképp egyszerűsített játékot a következő módon:
- vágd ki az angol ABC betűit 2 vagy 3 szettben kartonból. A gyakrabban használt betűk 1, míg a ritkábbak 2 pontot érnek. Ezt a betűk hátoldalára is ráírhatod. Vagy akár adj véletlenszerű pontokat a betűknek.
- készíts egy 15×15 négyzetes hálót jó nagy rajzlapra. Színezd, dekoráld tetszés szerint.
- a betűkből kirakott szavakhoz keresztben és hosszában értelemszerűen csatlakozhatnak más szavak, de értelmetlen szavak nem szerepelhetnek a hálóban, még véletlenül sem.
- ha ketten játszotok, lehet bonyolítani a feladatot. Aki többet dob dobókockával, az rakhat ki újabb szót. A betűkészletet használhatjátok közösen, vagy a játék elején elfelezhetitek.
- a játék akkor ér véget, ha a hálóba több szót nem lehet kirakni. Vagy játszhatsz időre is: hány szót tudsz/tudtok kirakni pl. fél perc alatt?
- lehet szigorítani: csak 3, 4 vagy 5… betűs szavakat fogadtok el. Vagy: egy adott témakör köré (pl. munka, iskola, tánc, sport) csoportosított szavakat kell kirakni.
- a nyertes, aki több pontot szerez a betűkből. Ha egyedül játszol, mérheted az idődet vagy a pontszámodat.
- jó, ha kéznél van egy szótár, hiszen a játék csak helyesen írott szavakkal játszható, melyeknek tudod a jelentését is!
3. KERESZTREJTVÉNY.
Egyszerűsített változat.
- Írj le 15-20 szót a jelentésével együtt! A hagyományos vagy skandináv rejtvény szerinti hálóban helyezd el az idegen szavakat. A hagyományos rejtvény esetében külön add meg a számozott függőleges és vízszintes sorok megfejtését. A skandiban kicsit többet kell rajzolnod: kis négyzetekben szerepelnek a meghatározások.
- Add fel a rejtvényt a barátaidnak, tanulótársaidnak.
Jó szórakozást! 🙂