Hogyan tanuld az angol szavakat, hogy sose felejtsd el őket?

Hallottál már a felejtési görbéről? Nem akarlak képletekkel vagy bonyolultnak hangzó pszichológiai kutatásokkal untatni, de Hermann Ebbinghaus elmélete segíthet az angol tanulásban.

Az elmélet lényege röviden a következő: az a tény, hogy felejtünk, nem kérdés (természetesen angol tanulás közben is). Hogy milyen sebességgel felejtünk azonban több tényezőtől is függ. Ilyen lehet a megtanult anyag nehézsége, ( vagyis, hogy mennyire értelmes számunkra), hogyan ábrázolják (pl. vannak képek, rajzok, grafikonok? bekezdésekre van tagolva a szöveg?) illetve mi magunk milyen állapotban vagyunk (kipihentek vagy fáradtak? idegesek vagy nyugodtak? stb).

Ebbinghaus szerint az alap felejtési sebességben nincs lényeges egyéni különbség. Ez jó hír nekünk, nyelvtanulónak, hiszen ez azt jelenti, hogy mindenki azonos képességekkel indul – legalábbis ami a szavak vagy a nyelvtan tanulását illeti.

Akkor miért van az, hogy egyesek könnyebben tanulják meg az angol szavakat, mint mások?

A különbség abban rejlik, hogy milyen emlékezést segítő módszerekkel rögzítjük a szavakat, valamint, hogy milyen gyakran idézzük fel ezeket.
Az emlékek minden egyes felidézése újraindítja a felejtési folyamatot, de egyre csökkenő sebességgel. Vagyis, ahhoz, hogy ne törlődjenek a szavak az agyunkból, kezdetben órákon vagy napokon belül kell ismételni az anyagot, a későbbiekben pedig már havonta vagy évente is elegendő lehet.

Módszerek angol szavak tanulására: Szótanuló kártyák

A szavakat kártyákra írjuk: egyik oldalára a magyar jelentést, a másik oldalára a célnyelvit és a kiejtést. Hasznos a témakör szempontjából összetartozó szavakat, kifejezéseket együtt tanulni. Az ember összegyűjtheti őket témákra lebontva. Szemben a tematikailag nem összetartozó szavak tanulásával, ennél a szótanulási módszernél nem baj, ha egyik szó hívja elő, azaz segít felidézni a másikat, mert ha téma szempontjából összetartoznak a szavak, várhatóan ugyanabban vagy hasonló szituációban lesz szükség rájuk.

Asszociációs láncok

Egy klasszikus módszer, amikor a megjegyzendő szavakat láncszerűen egymáshoz fűzöd. Például mozaikszót hozol létre, mely betűinek megfelelteted az egyes új szavakat. (pl. sporttal kapcsolatos szavakat kell megtanulniod, ezért a SPORT szó minden betűjéhez illesztünk egy-egy ide kapcsolható szót – Sailing, Pitch, Opponent, Rowing, Triple-jump).

Még jobb, ha kitalálsz egy történetet, amibe belefűzöd az új szavakat, helyenként így persze vicces sztorik jönnek létre.

És még?

Ha jó vagy a zenében, akkor próbáld a szavakat ritmusuk alapján csoportosítani, megtanulni. A természet szavait is könnyebben megtanulod, ha kint vagy a szabadban, és felfedezed a körülvevő tájat. Sokkal könnyebben megragadnak akkor is szavak, ha érzelmi töltet társul hozzá – (én pl. a suffer from kifejezést egy angol nyelvű Ákos nótából tanultam meg)

Bár nyelvtani szabályok használata nélkül sosem fogunk tökéletesen beszélni angolul, abban azonban egyetérthetünk, hogy az angol nyelvtanulás és tudás alapját a szavak adják. Azt tudtad, hogy a beszélt angol nyelv szavainak kb. 80%-át mindössze 2000 szó adja? Nem is olyan sok idő azokat megtanulni

Piroska Tímea

Szerző: Piroska Tímea

Piroska Tímea 15 éve nyelvtanár, felnőttképzési szakértő, tagja a Nyelvtanárok Nemzetközi Egyesületének. Leginkább felnőtt nyelvtanulókkal foglalkozik, motiváló órákat tart és kommunikációs gátakat tör át. Saját nyelviskolát vezet, ami vállalati nyelvoktatásra szakosodott.

Cikk megosztása

Visszajelzés/Visszakövetés

  1. Tanulj online, angol nyelven, külföldi egyetemeken! | Angol Nyelvtanulas - […] olvasd át, az ismeretlen angol szavakat jegyzeteld ki (a hatékony szótárazásról lásd az „Hogyan tanuld az angol szavakat, hogy…

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

17 − 9 =